MISCELLANEOUS / Jewellery / Ring 12354033
*
nr 1235 4033
RING
+ pendant, 2 parts, Förgyllt silver / granater. Ringmått: 17, 5mm. Weight: ca 8 g,
+ hänge, 2 delar, Förgyllt silver / granater. Ringmått: 17,5mm. Vikt: ca 8 g
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday February 18 2019
at 19:49:39
- Bid history
Time
Bidder
Bid
18/2 17:51:23
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgyllt silver granater hänge ring smycken vintage
-
3011 TEA SET
20 parts, Lomonsov, Cobalt Net, 8 kaffekoppar, 8 a..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in a week
3 juni at 19:58
*
RING
nr 1235 4033
RING
+ pendant, 2 parts, Förgyllt silver / granater. Ringmått: 17, 5mm. Weight: ca 8 g,
+ hänge, 2 delar, Förgyllt silver / granater. Ringmått: 17,5mm. Vikt: ca 8 g
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday February 18 2019 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
18/2 17:51:23 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: förgyllt silver granater hänge ring smycken vintage
-
3011 TEA SET
20 parts, Lomonsov, Cobalt Net, 8 kaffekoppar, 8 a..//
Present: SEK 1000
Auction ends
in a week
3 juni at 19:58